Serwer NAS znakomicie sprawdza się do przechowywania istotnych plików czy kopii zapasowych. Dostępne na rynku modele różnią się między sobą parametrami, które wpływają na ich bezpieczeństwo i wydajność. Sprzęty te okazują się nieocenione zwłaszcza w małych i średnich firmach. Stanowią one podstawową część każdego dobrze działającego rozwiązania sieciowego w przedsiębiorstwie. Firmy zajmujące się produkcją takich urządzeń proponują coraz to nowsze i bardziej zaawansowane rozwiązania.

Serwer NAS- czym jest i do czego się przydaje?

Serwer NAS to mały komputer służący do przechowywania oraz udostępniania danych w ramach jednej sieci. Dzięki niemu dowolne urządzenia korzystające z sieci (tablety, telefony, komputery) otrzymują łatwy i szybko dostęp do wszelkich informacji. W firmach sprzęty te działają jako wewnętrzne bazy danych. Urządzenia pamięci masowej podłączone do sieci mogą działać jako komputery z własnym systemem operacyjnym. Modele te pracują bez problemów przez całą dobę, nie mają żadnych ograniczeń. Sprzęty składają się z takich elementów, jak procesor, pamięć RAM, dyski twarde oraz pozostałe układy. Za ich pomocą można nie tylko przechowywać i udostępniać dane, ale także stworzyć profesjonalny monitoring wideo.

Serwery NAS – główne parametry

Producenci serwerów plików proponują swoim klientom różnego rodzaju rozwiązania technologiczne, bardziej czy też mniej zaawansowane. Dużą popularnością cieszą się sprzęty zwłaszcza od takich marek jak QNAP. Przed wyborem konkretnego modelu, warto porównać ze sobą produkty i ich parametry techniczne. Inwestując w serwer NAS dla firmy, należy zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

  • Procesor i pamięć RAM

Jak już wcześniej wspomniano, serwer NAS to prosty komputer. Skuteczność jego pracy zależy w dużej mierze od wydajności zainstalowanego procesora, jak i pamięci RAM. Na potrzeby firmy doskonale sprawdzi się procesor pracujący z częstotliwości 2,9 GHz np. Intel Celeron N5095. Jeśli chodzi o pamięć RAM to dobrze, jeśli ma ona 8 GB. Do małych firm, można oczywiście wybrać nieco słabszy procesor i pamięć RAM 1GB.

  • Miejsce na dyski

Serwery z niższej półki zapewniają nam tylko jedno miejsce na dysk twardy. Zazwyczaj nie jest ono wystarczające. Oczywiście, możemy tam wpiąć HDD o pojemności 10 TB czy 12 TB, aczkolwiek w przypadku przedsiębiorstw może okazać się to za mało. Najlepiej więc wybrać serwer, który oferuje nam co najmniej 2- 4 sloty na dyski. Dzięki temu, z łatwością rozbudujemy pojemność serwera i dopasujemy go do potrzeb firmy.

  • Funkcja RAID

RAID jest to specjalna technologia, która umożliwia nam połączenie dysków twardych w jedną, ogromną przestrzeń magazynową. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze, zmniejsza ryzyko utraty danych. Po drugie, gwarantuje skuteczniejsze wykorzystanie pamięci i zapewnia nam wysoką wydajność transmisji danych. Zainteresowaniem cieszą się RAID 0, RAID 1 czy RAID 10. Warto pamiętać, że nie wszystkie serwery NAS dają możliwość wyboru macierzy RAID.

  • Złącza LAN

Serwery dostępne od znanych producentów wyposażone są zazwyczaj w dwa albo cztery łącza LAN. Za ich pomocą da się w sposób bezpośredni wpiąć do sieci i zwiększyć wydajność korzystania z bazy danych. W przypadku firm najlepiej postawić na model oferujący co najmniej 4 złącza LAN.

Do czego przyda się wewnętrzny serwer?

Mały serwer wewnętrzny to znakomite narzędzie dla każdego przedsiębiorstwa, które chce usprawnić zarządzanie danymi. Za jego pomocą można zarówno przechowywać, udostępniać, jak i tworzyć bazy danych. Ponadto takie urządzenie pozwala na obsługę poczty elektronicznej, tworzenie kopii zapasowych oraz łączenie danych komputerów, oraz peryferiów w jedną sieć. Nawet niezwykle kompaktowe, niepozorne serwery mogą być sprzętami wysoce funkcjonalnymi i wydajnymi. Dla firm ważne jest zwłaszcza: zdolność do obsługi określonej ilości pamięci, szybkość działania, niezawodność sprzętów, jak i ich praktyczność. W małych przedsiębiorstwach zazwyczaj nie ma odpowiedniej ilości miejsca na stworzenie osobnej serwerowni, właśnie dlatego świetną propozycją są małe, mobilne serwery.

Nowoczesne serwery NAS idealnie odpowiadają na potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw.