Zasilacz awaryjny UPS to w dzisiejszych czasach właściwie obowiązkowe urządzenie w każdej firmie, lecz coraz częściej także w domu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób szuka informacji, czym się taki zasilacz powinien charakteryzować, a także, jak go poprawnie wybrać. Jakie są najważniejsze cechy zasilaczy awaryjnych, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę podczas ich wybierania do biura?

Dlaczego zasilacz awaryjny UPS jest tak ważny?

Przed rozpoczęciem omawiania poszczególnych typów tych urządzeń, a także ich kluczowych parametrów, warto się najpierw dowiedzieć, jakie jest ich znaczenie w przeciętnej firmie. Czy faktycznie zasilacze awaryjne są aż tak potrzebne i bez nich funkcjonowanie przedsiębiorstwa może być utrudnione?

Zasilacz awaryjny UPS to w dzisiejszych czasach właściwie obowiązkowe urządzenie w każdej firmie, lecz coraz częściej także w domu

Nie da się zaprzeczyć temu, że w dzisiejszych czasach komputery i różnego rodzaju sprzęty elektroniczne stanowią trzon działalności wielu firm. Bez względu na to, czy mowa o firmie sprzedażowej, usługowej czy np. zajmującej się projektowaniem, zawsze komputery są tymi urządzeniami, które wykorzystywane są niemal codziennie. Żeby można było zapewnić ciągłość ich pracy, a także zabezpieczyć obecne na nich często bezcenne dane, powinno się stosować dobrze dobrane zasilacze awaryjne. Dzięki nim nawet w przypadku chwilowego lub długotrwałego zaniku napięcia praca podłączonych do nich urządzeń będzie niezakłócona. To właśnie dlatego zasilacze awaryjne używane są przy komputerach biurowych wszystkich pracowników, lecz chronią także serwery firmy, co jest szczególnie ważne dla jej infrastruktury informatycznej.

Najważniejsze rodzaje zasilaczy awaryjnych

Kupując do firmy zasilacz awaryjny UPS, przede wszystkim trzeba na początku określić, jakiego rodzaju urządzenie chce się nabyć. Wiedzieć bowiem trzeba, że na rynku dostępne są aż trzy różne rozwiązania technologiczne. Wyróżnić tu trzeba:

  • zasilacze offline — proste w działaniu i tanie w zakupie. Cechują się stosunkowo długim czasem przełączenia przy zaniku napięcia.
  • zasilacze Line-interactive – monitorują wartość napięcia zasilania, ale także przesunięcie fazowe i częstotliwość. Przełączenie przy zaniku napięcia jest stosunkowo krótkie.
  • zasilacze online — szczególny typ zasilacza awaryjnego, który zamienia prąd wejściowe na stały, aby cały czas ładować akumulator i ponownie zmienia go na zmienny, aby zasilać urządzenie.

Oznacza to, że podłączony do takiego zasilacza awaryjnego komputer lub serwer jest całkowicie odseparowany od sieci elektrycznej, a więc nie jest narażony na zanik napięcia, wahania napięcia i innego rodzaju zakłócenia.

Wybór konkretnego zasilacza awaryjnego UPS powinien być podyktowany oczywiście dostępnym budżetem, lecz także wymaganym stopniem ochrony.

Jak wybrać dobry zasilacz awaryjny?


Wszystkie zasilacze awaryjne charakteryzują się parametrami pracy odnoszącymi się do ich kluczowych możliwości. Rzecz jasna najważniejsza w tym wypadku jest moc zasilacza, czyli parametr określający to, jak wiele energii będzie można uzyskać na wyjściu urządzenia. Dobranie konkretnej wartości musi być podyktowane zapotrzebowaniem na energię przez podłączone do zasilacza urządzenie. Im komputer lub serwer szybszy, tym potrzebować będzie więcej energii do pracy. Moc zasilająca musi odpowiadać wartości tej energii, a najlepiej znacznie ją przewyższać. Nie da się ukryć, że inną kluczową sprawą jest czas pracy na zasilaczu awaryjnym. Im większy będzie się w nim znajdował akumulator, tym dłużej podłączone do niego urządzenia będą mogły pracować po zaniku napięcia. Standardowe modele zapewniają maksymalnie kilka minut funkcjonowania, aby możliwe było zapisanie aktualnie przetwarzanych danych i bezpieczne wyłączenie komputera. Zasilacze awaryjne używane do ochrony serwerów muszą być w stanie pracować znacznie dłużej.

Wybierając zasilacz awaryjny, warto także zwrócić uwagę na ilość obecnych w nim punktów zasilania. Ilość gniazd wyjściowych jest naprawdę ważna, aby można było podłączyć do jednego zasilacza wszystko, co będzie się chciało uchronić przed nagłym spadkiem napięcia w sieci.