Serwer NAS to proste urządzenie służące do przechowywania danych. Można z niego korzystać zarówno w domu, jak i firmie. Coraz więcej przedsiębiorców docenia możliwości tego sprzętu i wyposaża w nie swoje biura.

Serwer NAS- co trzeba o nim wiedzieć?

Serwer NAS jest mini komputerem, który działa w obszarze sieci lokalnej i daje nam szybki dostęp do zapisanych plików dla każdego urządzenia działającego w tejże sieci. Podstawą funkcjonowania serwerów są dyski twarde. Proste sprzęty mieszczą w sobie do czterech podzespołów pamięci, a te bardziej rozbudowane dedykowane firmom, nawet kilkadziesiąt dysków. Serwer NAS znajduje zastosowanie we wszystkich przedsiębiorstwach, w których zachodzi potrzeba czasowego przechowywania sporej ilości danych. Atutem tych produktów jest błyskawiczne umożliwienie dostępu do zapisanych informacji, dla każdego urządzenia sieci lokalnej oraz łatwe przesyłanie ich w obrębie użytkowników sieci albo przy użyciu właściwych protokołów, poza dostępy lokalne.

Serwer NAS do firmy- dlaczego przydaje się przedsiębiorcom?

Biurowa sieć NAS ochrania dane w firmie i pomaga w ich zarządzaniu. Warto pamiętać, że informacja jest jednym z bardzo cennych zasobów każdego przedsiębiorstwa. Głównym zadaniem takich serwerów jest bezpieczne przechowywanie oraz udostępnianie ważnych danych. Brak dostępu do kluczowych informacji czy też nagła ich strata mogłaby skutkować długimi przestojami w pracy firmy. To natomiast prowadzi do poważnych strat czasowych i finansowych. Wyciek danych osobowych klientów, znacznie zniechęca ich do np. zrobienia kolejnych zakupów. Może też spowodować rezygnację z usług czy produktów danej firmy. Z takimi problemami mierzą się praktycznie wszyscy właściciele mniejszych, bądź większych firm. Przedsiębiorcy w większym stopniu narażeni są na ataki hakerskie, aniżeli prywatni użytkownicy. To właśnie oni dysponują bowiem istotnymi danymi osobowymi klientów. Przed takimi niepożądanymi sytuacjami może nas ochronić serwer NAS. Sprzęt ten gwarantuje nie tylko wysoki poziom ochrony, ale też działa korzystnie na usprawnienie pracy całej organizacji.

Jakim firmom polecane są serwery NAS?

Z serwerów NAS może korzystać praktycznie każda firma, która dysponuje jakimikolwiek danymi cyfrowymi. Wbrew pozorom, NAS sprawdza się w małych i średnich przedsiębiorstwach. Zwłaszcza niewielkie firmy, nie mają najczęściej wyznaczonego działu technicznego oraz nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi na infrastrukturę sieciową. Serwery NAS charakteryzują się prostą obsługą, a więc nie wymagają interwencji informatyka. Własny serwer NAS jest korzystniejszym rozwiązaniem, aniżeli korzystanie z usług zewnętrznych dostawców czy licencji na kolejne programy antywirusowe. Co ciekawe, po takie urządzenia sięgają też duże firmy.

Serwery NAS firmy QNAP dla firm


Serwery NAS QNAP dedykowane są wszystkim firmom, niezależnie od wielkości, jak i branży, w jakiej działają. Aby móc korzystać z ich funkcjonalności, wystarczy dobrać serwer, który będzie odpowiadał potrzebom firmy, jak i dostępnemu budżetowi. Serwer NAS QNAP to skuteczne urządzenie, które nie tylko przechowa w sposób bezpieczny dane, ale także je szybko udostępni w razie potrzeby. Sprzęt ten można również wykorzystać do postawienia serwera VPN, transkodowania różnych plików multimedialnych czy wirtualizacji systemów IT. Firma QNAP ma w swojej ofercie wyspecjalizowane serwery NAS o większej funkcjonalności, stworzone właśnie dla dużych przedsiębiorstw. Dostępne rozwiązania wyróżniają się:

  • jakością zastosowanych podzespołów,
  • przystosowaniem do pracy przez 24h/dobę,
  • łatwością zarządzania,
  • prostą konfiguracją.

W sprzedaży znajdują się serwery Tower i serwery Rack, z nowoczesnym procesorem oraz opcją rozbudowy pamięci RAM i LAN. Produkty te obsługują dyski twarde o pojemności od 1 do 8 TB, ze wbudowanym albo zewnętrznym zasilaczem oraz funkcją RAID i różną ilością dysków SATA.

Wybierając serwer NAS QNAP należy wziąć pod uwagę zaplanowany budżet, predyspozycje sprzętowe i przyszłe zadania.