Zastanawiasz się, czym jest system RAID w serwerach NAS? Otóż RAID nie jest czymś nowym. Pierwotnie technologia ta została stworzona jako sposób łączenia wielu mniejszych dysków twardych i łączenia ich w jeden duży wolumin pamięci masowej (dzięki czemu komputer widziałby tylko jeden dysk twardy, taki jak dysk C: /, zamiast kilku połączonych mniejszych dysków twardych). Wraz ze wzrostem pojemności dysków twardych, obecnie celem technologii RAID jest zwiększenie niezawodności oraz/lub wydajności dysków poprzez kombinowanie wielu dysków fizycznych w jedną logiczną jednostkę. Oto więcej informacji o RAID i jego poziomach w serwerach NAS.

Do czego służy dokładnie system RAID?

Warto wspomnieć, że RAID nie jest systemem, z którego korzysta wyłącznie serwer NAS. W rzeczywistości jest to technologia od dawna wykorzystywana w przypadku różnych pamięci masowej  – na przykład korzysta z niej pamięć masowa DAS, lub SAN. Jednak kluczowe znaczenie tej technologia dla serwerów NAS wynika z długości czasu, przez jaki większość urządzeń tego typu będzie włączona… często 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – w większości przypadków bez nadzoru. Dlatego zaimplementowanie odpowiednich systemów bezpieczeństwa w celu ochrony danych w serwerach NAS ma ogromne znaczenie. W prawie wszystkich poziomach RAID występuje element redundancji (czyli nadmiarowości, do tego co konieczne). Oznacza to, że w przypadku awarii dysku można odzyskać wszystkie dane z nadmiarowej części pamięci masowej.

RAID zwiększa także szybkość odczytu i zapisu danych z dysków twardych

To kolejny kluczowy powód, dla którego wiele osób konfiguruje macierz RAID swoich dysków twardych w serwerach NAS. Oczywiście niektóre poziomy RAID zapewniają wyższe prędkości odczytu i zapisu niż inne, ale przekłada się to na mniejszy poziom zabezpieczeń. Wybór odpowiedniego poziomu RAID będzie w dużej mierze zależał od konfiguracji i liczby dysków, których planujesz użyć. Poniżej przedstawiamy różne poziomy RAID, które są najczęściej dostępne, ich zalety i wady oraz minimalną liczbę dysków potrzebnych do zbudowania każdego z nich.

Jakie są najpopularniejsze poziomy RAID w serwerach NAS?

  • RAID 0

Jest to poziom RAID, który nie zapewnia żadnej redundancji danych, ale zwiększa wydajność poprzez rozłożenie danych na kilka dysków fizycznych. Dane są dzielone na klastry i równomiernie lokowane pomiędzy dyski. Poziom ten wymaga co najmniej 2 dyski (https://www.recenzje-dell.pl/serwer-nas-najwazniejsze-parametry/).

Wady i zalety RAID 0

Jest to ekonomiczne i bardzo łatwe w konfiguracji rozwiązanie. Zapewnia dobry odczyt i zapis danych i rzadko wymagany jest fizyczny kontroler RAID. Niemniej jednak brakuje jakiejkolwiek odporności na błędy, tak więc w sytuacji, gdy jeden z dysków ulegnie awarii, nie będzie można odzyskać danych.

  • RAID 1

Jest to poziom RAID, który zapewnia pełną redundancję danych poprzez lustrzane duplikowanie danych na co najmniej dwóch dyskach. Każda operacja zapisu jest wykonywana na obu dyskach, co zapewnia kopię danych w razie awarii jednego z dysków. Jednak ta redundantność wiąże się z ograniczaniem dostępnej przestrzeni dyskowej, ponieważ połowa dysków jest używana do przechowywania kopii danych. Wymagane są co najmniej 2 dyski.

Wady i zalety RAID 1

Konfiguracja jest bardzo prosta, wszystkie dane są w 100% zduplikowane, tak więc po wymianie dysku odzyskiwanie danych jest szybkie i proste, rzadko wymagany jest dodatkowy kontroler RAID. Jeśli chodzi owady, tylko POŁOWA pojemności dysku będzie dostępna po skonfigurowaniu macierzy RAID, a wymiana uszkodzonego lub wadliwego dysku twardego nie będzie możliwa, gdy serwer NAS jest uruchomiony.

  • RAID 5

Jest to poziom RAID, zapewniający kompromis między dobrą wydajnością a redundancją. Dane są rozkładane na kilka dysków, a bloki parzystości są wykorzystywane do zabezpieczenia przed utratą danych w przypadku awarii jednego dysku. Jest to wydajniejsza opcja niż RAID 1, ponieważ używa mniej dysków na redundantność, ale nadal zapewnia pewną ochronę przed awarią dysku. Poziom ten wymaga minimum 3 dysków.

Wady i  zalety RAID 5

Jeśli chodzi o zalety, RAID 5 zapewnia doskonałe prędkości odczytu, wszystkie dane są bezpieczne w przypadku awarii pojedynczego dysku i nadal można uzyskać do nich dostęp. Jeśli chodzi o wady, prędkości zapisu są niższe niż w przypadku pojedynczego dysku, ze względu na obliczenia związane z parzystością (można to zniwelować za pomocą wysokiej klasy kontrolera RAID). Odzyskiwanie danych może być czasochłonne, choć ponownie można temu zaradzić za pomocą kontrolera RAID o wysokiej specyfikacji.

  • RAID 6

Bardzo często wybierany przez firmy (duże i małe), jeśli chodzi o konfigurację macierzy pamięci masowej. RAID 5 to poziom RAID, który zapewnia najlepszy poziom pojemności i redundancji. Zalecany dla tych, którzy mają 4 lub więcej dysków twardych w obudowie serwera NAS (choć może być zbudowany z minimum 3 dysków). RAID 5 rozprowadza dane między dyskami, podobnie jak większość innych typów RAID, ale każdy z dysków otrzymuje niewielki fragment danych zwany „danymi parzystości”.