Zasilacz awaryjny UPS to system, mający na celu utrzymanie pełnej sprawności urządzeń elektrycznych w przypadku awarii prądu lub spadku napięcia energetycznego. Ten rodzaj sprzętu znajduje zastosowanie w licznych punktach handlowo-usługowych. Nagła wyłączenie komputerów często prowadzi bowiem do utraty danych i uszkodzenia sprzętu biurowego. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak wybrać zasilacze awaryjne do pracy.

Czym są zasilacze awaryjne UPS?

Zasilacze awaryjne ITnes UPS (ang. Uninterruptible Power Supply) nazywane są także zasilaczami bezprzerwowymi. Ich głównym zadaniem jest ochrona sprzętu i danych w przypadku nieprzewidzianej przerwy w dostawie prądu sieciowego. Urządzenie to jest szczególnie ważne w przypadku pracy w trybie ciągłym. Głównym elementem każdego zasilacza jest akumulator, który gromadzi energię elektryczną. To właśnie ona przekazywana jest następnie do wyposażenia w przypadku awarii prądu.

Oprócz akumulatora, sprzęt składa się z trwałej obudowy, która umożliwia jego wieloletnie użytkowanie. Dodatkowo bardziej zaawansowane modele z wyświetlaczem LED, umożliwiają monitorowanie pracy zasilacza. Znajdziemy na nim informacje dotyczące poziomu naładowania akumulatora, trybu pracy oraz wskaźnik przeciążenia. Ich ogromną zaletą są przy tym niewielkie rozmiary, co umożliwia umieszczenie ich w każdym pomieszczeniu.

Zasilacze awaryjne ITnes UPS (ang. Uninterruptible Power Supply) nazywane są także zasilaczami bezprzerwowymi. Ich głównym zadaniem jest ochrona sprzętu i danych w przypadku nieprzewidzianej przerwy w dostawie prądu sieciowego

Czym kierować się podczas wyboru zasilacza awaryjnego?

Podczas zakupów powinieneś wziąć pod uwagę najważniejsze parametry, wśród których można wymienić moc zasilacza. To właśnie ona warunkuje sprawność działania sprzętu. W przypadku niedoszacowania zapotrzebowania energetycznego może dojść do przeciążenia zasilacza UPS. Aby określić moc nominalną weź pod uwagę dane techniczne umieszczone na tabliczce znamionowej oraz w dokumentacji producenta. Podczas doboru mocy uwzględnij ilość urządzeń, które planujesz do niego podłączyć.

Kolejnym ważnym aspektem jest czas podtrzymania, który określa, jak długo zasilacz będzie pozwalać na pracę podczas zaniku napięcia sieciowego. Parametr ten dobiera się na podstawie pełnego obciążenia zasilacza. Ponadto kluczowa pozostaje sprawność, czyli ilość wydzielanego ciepła. To właśnie ona warunkuje, jaka jest trwałość zasilacza oraz wielkość strat energetycznych.

Jaki zasilacz awaryjny UPS wybrać?

Zasilacze awaryjne ITnes UPS (ang. Uninterruptible Power Supply) nazywane są także zasilaczami bezprzerwowymi. Ich głównym zadaniem jest ochrona sprzętu i danych w przypadku nieprzewidzianej przerwy w dostawie prądu sieciowego

Na rynku dostępne są trzy główne grupy zasilaczy awaryjnych UPS. Pierwsze z nich, czyli modele offline, to zasilacze z tzw. bierną rezerwą. Są one najtańsze i odznaczają się prostą konstrukcją. Do ich głównych zalet należy niska awaryjność oraz znikome straty energii. Urządzenie uruchamia się dopiero w momencie wykrycia spadku napięcia wejściowego, tym samym zapewnia jedynie podstawową ochronę, która może okazać się niewystraczająca w warunkach zawodowych.

Drugim rodzajem są podobne konstrukcyjnie, jednak bardziej rozbudowane zasilacze line-interactive. Ten typ sprzętu chroni dodatkowo przed zakłóceniami w sieci. Do najbardziej zaawansowanych typów należą zasilacze online. Zapewniają one pełną ochronę nawet najwrażliwszych odbiorników. Jednakże odznaczają się relatywnie wysoką ceną oraz dużymi stratami energii. Do ich głównych zalet należy odporność na zakłócenia napięcia wyjściowego. Podczas zakupu zadbaj również o możliwość rozbudowywania systemu, co pozowali na późniejszą modernizację pracy Twojej działalności.

Dlaczego warto korzystać z zasilaczy awaryjnych?

Zasilacze awaryjne stanowią najlepsze zabezpieczenie przed utratą danych oraz uszkodzeniem sprzętu. Są szczególnie ważne w przypadku pracy nad złożonymi projektami, przy których utrata danych może powodować znaczne opóźnienia i problemy z realizacją zadania. Zyskujemy dodatkowo pewną niezależność energetyczną, minimalizując szkodliwe skutki awarii sieci.

UPS coraz częściej pełni rolę standardowego wyposażenia biurowego. Chroni nie tylko dane, ale także sam sprzęt, minimalizując ryzyko ponoszenia dotkliwych strat finansowych. Szeroki wybór dostępnych modeli sprawia przy tym, że bez problemu znajdziesz najlepsze urządzenie dla siebie i swojego punktu usługowego.