Niezawodne zasilacze UPS APC

Zasilacze UPS – ITnes.pl są inaczej zwane zasilaczami awaryjnymi oraz zasilaczami bezprzewodowymi. Ich zadaniem jest zapewnienie nieprzerwanego zasilania podłączonemu urządzeniu. Są to niezwykle przydatne sprzęty w przypadku zaniku zasilania sieciowego lub jego dużych wahań. Dlaczego warto posiadać zasilacze UPS APC oraz jakie są ich typy?

Zastosowanie zasilaczy UPS w biznesie i nie tylko

Zasilacz awaryjne UPS potrafią zapewnić nieprzerwane dostarczanie energii w przeróżnych urządzeniach elektrycznych. W dzisiejszych czasach jest to niewątpliwie przydatne urządzenie zarówno w firmach jak i w domostwach, kiedy praca zdalna jest bardzo spopularyzowana. Za pomocą zasilaczy UPS można zasilać m.in: komputery, serwerownie, wszelkie urządzenia biurowe, urządzenia wchodzące w skład monitoringu, kotły, piece, pompy centralnego ogrzewania, urządzenia medyczne w szpitalach.

Działanie zasilaczy UPS

Zasilacz awaryjne UPS potrafią zapewnić nieprzerwane dostarczanie energii w przeróżnych urządzeniach elektrycznych

Większość zasilaczy UPS ma podobną budowę i składają się z następujących elementów:

  • prostownika, który ładuje baterię, a także zasila falownik,
  • akumulatora,
  • falownika, który zasila odbiornik,
  • by-passa, który jest układem obejścia.

A jak działa zasilacz UPS? Po pierwsze, warto wiedzieć, że czerpie on zasilanie z dwóch źródeł. Sieć energetyczna (ewentualnie agregat prądotwórczy) jest zasilaniem podstawowym. Natomiast akumulator jest tak zwanym zasilaniem awaryjnym.

Podczas zakłóceń w zasilaniu, zasilacz UPS przechodzi w tryb awaryjny, podczas którego falownik zaczyna pobierać energię z akumulatora. Warto podkreślić, że przełączanie pomiędzy źródłami zasilania (podstawowym i awaryjnym) jest bardzo szybkie, dzięki czemu praca podłączonego urządzenia pozostaje niezakłócona.

Rodzaje zasilaczy UPC

Wyróżnia się kilka głównych typów zasilaczy UPS APC:

  • Zasilacze online – posiadają one oddzielny układ zasilania od napięcia sieciowego. Napięcie zmienne jest zamieniane na stałe w prostowniku, które następnie falownik znów zmienia na przemienne. Niewątpliwą zaletą tego typu zasilacza jest to, że napięcie na wyjściu jest bardzo stabilne. Minusem tego typu rozwiązania jest natomiast to, że tego typu ma on zazwyczaj większe gabaryty i wymaga większego chłodzenia.
  • Zasilacze offline – w jego przypadku urządzenie czerpie zasilanie bezpośrednio z sieci, a akumulatory w zasilaczu są przez cały czas doładowane prądem, pozostając w gotowości do użycia. Plusem tego typu rozwiązania jest niski koszt eksploatacji, a także wysoka niezawodność. Niestety czasem mogą się pojawić zakłócenia w chwili przełączania z trybu podstawowego na awaryjny.
  • Zasilacze line-interactive – są to ulepszone wersje zasilacza typu offline. Ich niewątpliwym atutem jest to, że podtrzymują napięcie w przypadku awarii zasilania oraz regulują napięcie dzięki wbudowanemu modułowi AVR.

Zasilacz awaryjne UPS potrafią zapewnić nieprzerwane dostarczanie energii w przeróżnych urządzeniach elektrycznych

APC – lider wśród marek zasilaczy awaryjnych

Amerykańska firma APC (American Power Conversion), założona w 1981 roku i należąca do grupy Schneider Electric to niewątpliwy lider jeżeli chodzi o produkcję rozwiązań z zakresu zasilania awaryjnego. W swojej ofercie posiadają urządzenia, które są idealne do użytku domowego, a także do użytku w małych firmach. Do tej kategorii należą przede wszystkim zasilacze UPS APC w obudowie tower posiadające moc nawet do 6 kVA.  Można tu wyróżnić 3 podstawowe rodzaje produktów:

  • Back-UPS – produkty idealne do podtrzymywania zasilania komputerów (biurowych i domowych), konsoli, routerów i innych urządzeń w domu oraz małej firmie. Ich moc znamionowa wacha się od 325 VA do 1600 VA.
  • Easy-UPS – to produkty dla klientów potrzebujących większej mocy – w zakresie 500 VA do 3000 VA. Produkty te, dzięki specjalnym modułom AVR świetnie sprawdzą się w niestabilnych warunkach.
  • Smart-UPS – to zawansowane produkty o mocy od 420 VA do 5000 VA z wbudowanym modułem AVR, szeregiem zaawansowanych funkcji oraz możliwości zdalnego sterowania. Potrafią poradzić sobie one nawet w trudnych warunkach.

Co ciekawe firma ASP posiada również zasilacze UPC w obudowie rack, które można zamontować w szafach przemysłowych o wielkości 19 cali. Prawie wszystkie zasilacze UPS ASP w obudowie rack można zarządzać zdalnie przez siec LAN. Dostępne są one w 2 liniach produktowych: easy-UPS oraz smart-UPS.