HP Elitebook 640 G10 to niedrogi notebook biznesowy, który cechuje się niezawodną jakością pod względem wykonania i wydajności. Jednak jego najbardziej pożądaną cechą jest modem 4G. Nie znajdziesz lepszej alternatywy pod względem szybkości przesyłu danych mobilnych w tym przedziale cenowym. Oto więcej informacji o tym modelu HP.
Czym wyróżnia się HP Elitebook 640 G10?
HP Elitebook 640 to klasyczny laptop do pracy przy biurku lub w podróży. Pomimo że jest to 14-calowy, kompaktowy laptop, to wyróżnia się porządną ilością portów do podłączenia biurowych urządzeń peryferyjnych i modem 4G jako dodatek. Jest to modem Intel XMM 7560R, teoretycznie umożliwiający pobieranie danych z prędkością do 1 Gbit/s.
Jak zwykle, jeśli chodzi o średniej klasy biznesowe laptopy HP, w Elitebook 640 zrezygnowano z efektownego, rzucających się w oczy designu, na rzecz schludnego projektu. Obudowa wykonana jest standardowo z aluminium w kolorze srebrnym. Co ciekawe, na górnej krawędzi wyświetlacza znajduje się przełącznik suwakowy, za pomocą którego można zasłonić kamerę. Laptop jest również solidnie zbudowany i można go wygodnie otworzyć jedną ręką – stabilny zawias wyświetlacza niezawodnie utrzymuje ekran pod ustawionym kątem. Chociaż dysk SSD mógłby być szybszy, ogólnie rzecz biorąc, da się lubić to urządzenie
HP Elitebook 640 G10: wiele opcji łączności
14-calowy format ma tę zaletę, że w przeciwieństwie do mniejszych notebooków, na obudowie można pomieścić wiele złączy, zwłaszcza że firma HP nie uczyniła modelu 640 wyjątkowo smukłym.
Do tego modelu można podłączyć liczne urządzenia peryferyjne za pośrednictwem złącza HDMI, dwóch portów USB typu C i dwóch portów USB typu A. Dostępny jest także port Gigabit LAN, zapewniający stabilną łączność Internetową. Jeden z portów USB typu C obsługuje Thunderbolt 4 z szybkością transmisji danych USB do 40 Gbit / s, a z kolei jeden z portów USB typu C jest w stanie przesyłać dane do pamięci zewnętrznej z prędkością do 10 Gbit / s. Oba porty można wykorzystać do ładowania notebooka za pomocą dołączonego 65-watowego zasilacza.
Nie ma gniazda na karty pamięci, ale jest jedno na karty inteligentne. Warto zaznaczyć, że przednia kamera również ma tylko rozdzielczość 720p.
Co warto wiedzieć o wyświetlaczu w tym modelu HP?
Ekran EliteBooka 640 nie jest najnowocześniejszy. Obsługiwany jest format proporcji obrazu 16:9, ponieważ HP zarezerwowało bardziej praktyczny format 16:10 do użytku biurowego dla droższych serii Elitebook 840 i 1040.
Niemniej jednak jakość obrazu jest wystarczająca dobra do użytku biurowego. Wciąż mówimy o laptopie klasy biznesowej, który nie zawodzi. Maksymalna jasność plasuje się na poziomie 250 cd/mkw, więc najlepiej pracuje się na tym urządzeniu wewnątrz – trzeba przyznać, że na zewnątrz intensywne światło słoneczne nieco utrudnia widoczność ekranu.
HP Elitebook 640 G10 to laptop stworzony dla użytkowników, którzy intensywnie korzystają z klawiatury
Dobra klawiatura jest ważna w przypadku pracy z tekstami, tabelami i podobnymi zadaniami biurowymi. W związku z tym EliteBook 640 zdobywa tutaj punkty, nawet pomimo braku klawiatury numerycznej ze względu na kompaktową obudowę. Podczas pisania klawiatura zachowuje się bardzo płynnie i pozostaje cicha.
Touchpad jest również przyjemny w użyciu. Zapewnia niezwykle wyraźne sprzężenie zwrotne po kliknięciu myszą, niezależnie od miejsca kliknięcia, na swoją drogą dużej powierzchni touchpada.
Jak sprawuje się ten laptop HP pod względem wydajności?
Laptopy HP EliteBook 640 G10 wykorzystują procesor Intel i5-1335U vPro, lub Intel i7-1355U – są to procesory 13 generacji z rodziny Raptor Lake.
Podstawowa pamięć RAM to 16 GB, niemniej jednak można wybrać wersję z maksymalnie 64 GB RAM. Drugie gniazdo DIMM jest wolne, dzięki czemu pamięć RAM można łatwo rozszerzyć. Spód otwiera się po odkręceniu pięciu śrub krzyżakowych. Jeśli chodzi o pamięć masową, to standardowy model ma dysk 512 GB SSD, z możliwością rozbudowy do 4 TB SSD.
W testach systemowych, takich jak PCMark 10 i Crossmark, EliteBook 640 zapewnia solidną wydajność dla tej konfiguracji, ale działa wolniej niż inne notebooki z tym samym procesorem. Wynika to częściowo z kompaktowej obudowy, w której jest mniej miejsca na układ chłodzenia. Dlatego też HP ogranicza pobór mocy procesora do 51 (maksymalnie) lub 24 watów (standardowo). W 16-calowym notebooku ten sam procesor jest zatem o około 10 do 15 procent szybszy.
Niemniej jednak nieco gorsze osiągi pod względem wydajności wynagrodzone są w ergonomii urządzenia. Notebook zawsze pracuje cicho i prawie się nie nagrzewa. Wentylator pracuje z maksymalną głośnością 38 dB(A) pod obciążeniem, więc można go usłyszeć tylko wtedy, gdy w biurze jest cicho. Ponadto temperatura zawsze pozostaje na poziomie maksymalnie około 40 stopni na spodzie. Laptop działa także długo na baterii – do 13 godzin.